Rok 2019

Archiwum wydarzeń Związku Piłsudczyków RP

Obradował XII Kongres Delegatów ZPRP Gdynia 2019

W dniu 7 grudnia 2019 roku w Muzeum Marynarki Wojennej RP w Gdyni obradował XII Kongres Sprawozdawczo-Wyborczy Delegatów Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej TPJP. Obrady poprzedziła Msza Święta w Bazylice Morskiej NMP w Gdyni. Po Mszy odczytano Dekret Konferencji Episkopatu Polski o ustanowieniu księdza dra Edmunda Skalskiego – Generała brygady ZPRP - Duszpasterzem Krajowym Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.
Kongres otworzył i powitał Delegatów na Kongres – Prezes Zarządu Krajowego Związku - Generał zw. Stanisław Władysław Śliwa.
Obrady prowadził gen. dyw. zw. dr Wiesław Leszek Ząbek. Udzielono absolutoria ustępującym organom Związku i wybrano nowe na kad. 2020-2024.
Gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa został ponownie wybrany na Prezesa Zarządu Krajowego. Skład Organów Statutowych Związku kadencji  2020-2024 w zakładce „Władze”.

Jak Związek Piłsudczyków RP z Wyszkowa patriotyzm pielęgnuje

11. listopada to dla Polaków data szczególna – rocznica odzyskania niepodległości. W tym roku 101. Okręg Nadbużański w Wyszkowie przywiązuje do tego święta szczególną wagę i obchodzi je bardzo uroczyście. Współorganizuje uroczystości, bierze udział w obchodach święta, odwiedza szkoły, przygotowuje pokazy i prelekcje związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim i tworzeniem niepodległego państwa polskiego.

Sejneńscy Piłsudczycy na Jasnej Górze

W dniach 26-27 listopada 2019 r. Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Sejneński współorganizował pielgrzymkę na Jasną Górę.

Celem pielgrzymki było przede wszystkim podziękowanie Matce Bożej Królowej Polski za zwycięskie Powstanie Sejneńskie w 100. Rocznicę Powstania, a także podziękowanie za odzyskaną Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz Członków Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Sejneński udział w pielgrzymce wzięli również Koledzy z Koła Nr 14 im. Powstańców Sejneńskich.
O godzinie 11.30 byliśmy w stolicy naszego pięknego kraju Warszawie. O godzinie 12.00 wszyscy uczestnicy podróży brali udział w złożeniu wiązanki kwiatów biało-czerwonych przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Oczywiście osoby, które posiadały mundury założyły je co w znaczny sposób podniosło rangę naszej delegacji. Przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożyliśmy wiązankę kwiatów biało-czerwonych. Po chwili byliśmy świadkami zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza przez żołnierzy Garnizonu Warszawskiego. Po wykonaniu kilku zdjęć udaliśmy się pod Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie została złożona druga wiązanka kwiatów biało-czerwonych. Na Jasną Górę dotarliśmy na godzinę 16.00. O godzinie 18.00 ks. płk zw. Władysław Napiórkowski w Sali Różańcowej odprawił Liturgię Mszy Świętej w intencji Sejneńskich Pielgrzymów oraz za intencje, które przywieźliśmy ze sobą. Kulminacją pierwszego dnia pielgrzymki był Apel Jasnogórski, który prowadził Ojciec Eustachy Rakoczy i Ks. płk zw. Władysław Napiórkowski. Modlitwa przygotowana przez ks. płk zw. Władysława była odzwierciedleniem naszych intencji z którymi przyjechaliśmy do Królowej Polski. W trakcie modlitwy Ks. płk Zw. Władysława, płk Zw. Jarosław Wojciechowicz wręczyli jako wotum Szablę Oficerską na Ołtarz Matki Bożęj, by broniła naszej niepodległości, niezależności i suwerenności. Szabla została ufundowana przez Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Sejneński.
Drugi dzień pielgrzymki na Jasną Górę rozpoczął się wczesnym rankiem, gdyż o godzinie 5.30 byliśmy już w Kaplicy Cudownego Obrazu, gdzie braliśmy udział w odsłonięciu Wizerunku Matki Bożej, a następnie wzięliśmy udział we Mszy Świętej.
O godzinie 21.30 przyjechaliśmy do naszych kochanych Sejn, lekko zmęczeni podróżą, ale naładowani duchowo i z nową energią do pracy na najbliższy czas.
Dziękujemy wszystkim uczest-nikom pielgrzymki za stworzenie wspaniałej atmosfery, Ks. Władysławowi za modlitwę i duchowe wsparcie, a Koledze Hubertowi za bezpieczną podróż.
Zdjęcia dzięki uprzejmości J.W.
Jarosława Wojciechowicza

Święto Niepodległości w Sejnach

W dniu 11.11.2019 r. obchodziliśmy w Sejnach uroczyście 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Rzeczypospolitą Polskę.

Piłsudczycy z Gdańska na Święcie Niepodległości

Relacja "Panoramy"  TVP 3 Gdańsk z obochodów Dnia Niepodległości z udziałem Piłsudczyków z Okręgu Gdańskiego (patrz tutaj) od minuty piątej

Piłsudczycy w Wiedniu

W dn.11 listopada 2019 r. TVP Gdańsk wyemitowała reportaż filmowy z naszego pobytu w Wiedniu pt. " Wiedeńscy Piłsudczycy" ( link tutaj) . Serwis zdjęciowy poniżej: mjr zw. Jerzy Hlades tel; 698694758

PIŁSUDCZYCY NA DOROCZNYCH UROCZYSTOŚCIACH 28 PUŁKU ARTYLERII LEKKIEJ W ZAJEZIERZU

PIŁSUDCZYCY NA DOROCZNYCH UROCZYSTOŚCIACH 28 PUŁKU ARTYLERII LEKKIEJ W ZAJEZIERZU
Podobnie, jak w roku ubiegłym w dniu 15 września 2019r., na zaproszenie Gminy Sieciechów i Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zajezierzu, w rocznicowych obchodach upamiętniających poległych i pomordowanych
żołnierzy 28 Pułku Artylerii Lekkiej w Zajezierzu uczestniczyła 9 –osobowa grupa piłsudczyków z Pocztem Sztandarowym, na czele z gen. bryg. zw. Stanisławem Olszewskim z Okręgu Lubelskiego.

Okręg Nadbużański w Wyszkowie odsłonił tablicę pamiątkową

Związek Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański w Wyszkowie odsłonił we wrześniu 2019 roku tablicę pamiątkową.

JUBILEUSZ V. LECIA POWSTANIA OKRĘGU DOLNOŚLĄSKIEGO ZWIĄZKU PIŁSUDCZYKÓW RP W SYCOWIE

Dzień 8 września 2019r. był niezwykle pięknym i ważnym nie tylko dla piłsudczyków zrzeszonych w Okręgu Dolnośląskim ZPRP w Sycowie, ale także i dla wszystkich piłsudczyków w kraju, a nawet za granicą, ponieważ radość i sukcesy piłsudczyków z któregokolwiek okręgu, czy oddziału przekładają się na sukcesy całego związku i cieszą wszystkich piłsudczyków i ich sympatyków. W tym właśnie dniu w Sycowie, w jednej z ponad 60 piłsudczykowskich struktur związkowych, uroczyście obchodzono Jubileusz 5 – lecia utworzenia Okręgu Dolnośląskiego ZPRP.

Kartuzy. Odsłonięcie pomnika marsz. Józefa Piłsudskiego

W Kartuzach, staraniem Okręgu Kaszubsko Pomorskiego, dowodzonego przez płk zw. Tomasza Kocenta w dn 5.10.2019r. odsłonięto pomnik marsz. Józefa Piłsudskiego.