PIŁSUDCZYCY NA DOROCZNYCH UROCZYSTOŚCIACH 28 PUŁKU ARTYLERII LEKKIEJ W ZAJEZIERZU

PIŁSUDCZYCY NA DOROCZNYCH UROCZYSTOŚCIACH 28 PUŁKU ARTYLERII LEKKIEJ W ZAJEZIERZU
Podobnie, jak w roku ubiegłym w dniu 15 września 2019r., na zaproszenie Gminy Sieciechów i Parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zajezierzu, w rocznicowych obchodach upamiętniających poległych i pomordowanych
żołnierzy 28 Pułku Artylerii Lekkiej w Zajezierzu uczestniczyła 9 –osobowa grupa piłsudczyków z Pocztem Sztandarowym, na czele z gen. bryg. zw. Stanisławem Olszewskim z Okręgu Lubelskiego.

W składzie lubelskiej delegacji oprócz w/w przybyli: płk zw. Marek Gąszczyk, mjr zw. Mirosław Błażejczyk, mjr zw. Stanisław Grudzień, por. zw. Bogumiła Wartacz, a z Okręgu Mazowieckiego płk zw. Leszek Sadura i ppłk zw. Jerzy Drągowski oraz z Oddziału Radomskiego ppłk zw. Stefan Jaskot i kpt. zw. Andrzej Stefański.
Uroczystość rozpoczęła się pod pomnikiem - krzyżem, gdzie według dostępnych informacji przed rozpoczęciem bitwy zwanej „Cudem nad Wisłą” w dniu 13 sierpnia 1920r. odpoczywał na kamieniu podczas krótkiego pobytu w Zajezierzu Józef Piłsudski, kiedy dokonywał inspekcji wojsk przed słynnym manewrem znad Wieprza. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem – krzyżem przez przybyłe delegacje, w tym także przez piłsudczyków, goście i zebrana miejscowa ludność przemaszerowali na plac kościelny w pobliże pomnika żołnierzy 28 PAL.
Całość roczystości uświetniała orkiestra wojskowa oraz Kompania Honorowa z 1. Dęblińskiego Batalionu Drogowo – Mostowego, która także wystawiła pod pomnikiem posterunek honorowy. Ponadto na uroczystość przybyli ze sztandarami przedstawiciele licznych organizacji kombatanckich, młodzież szkolna, strażacy, władze samorządowe i wielu mieszkańców Gminy Sieciechów.
Po powitaniu gości, w trakcie patriotycznej manifestacji m.in. podniesiono flagę państwową na maszt, oddano Salwę Honorową, odczytano Apel Poległych , złożono wieńce i wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze pamięci. Po zakończeniu patriotycznej część uroczystości została odprawiona w miejscowym kościele Msza św. w intencji żołnierzy 28 PAL.
Na dalsze świętowanie wszyscy zebrani przeszli na gminny plac, gdzie na scenie występowały z patriotycznymi w treści pieśniami uczniowie z ZSzP w Zajezierzu, a obok podczas koleżeńskich spotkań polowa kuchnia serwowała tradycyjną grochówkę.

Tekst: gen. bryg. zw. Stanisław Olszewski
Foto: ppłk zw. Jerzy Drągowski


Drukuj   E-mail