Jak Związek Piłsudczyków RP z Wyszkowa patriotyzm pielęgnuje

11. listopada to dla Polaków data szczególna – rocznica odzyskania niepodległości. W tym roku 101. Okręg Nadbużański w Wyszkowie przywiązuje do tego święta szczególną wagę i obchodzi je bardzo uroczyście. Współorganizuje uroczystości, bierze udział w obchodach święta, odwiedza szkoły, przygotowuje pokazy i prelekcje związane z Marszałkiem Józefem Piłsudskim i tworzeniem niepodległego państwa polskiego.

 

Związek Piłsudczyków RP z gen. zw. Konradem Wróblem i prezesem płk zw. Sylwestrem Raniszewskim oraz pocztem sztandarowym uczestniczył wraz z władzami Gminy i Powiatu Wyszków w uroczystej Mszy świętej w Sanktuarium Świętego Idziego w Wyszkowie. Wszyscy zgromadzeni modlili się w intencji ojczyzny i dziękowali tym, którzy wywalczyli dla niej wolność i suwerenność. Wspólnie z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP w Wyszkowie zaśpiewano hymn Polski i Rotę. Orkiestra dała koncert pieśni patriotycznych. Gen.zw. Konrad Wróbel poinformował o zawiązaniu w Wyszkowie Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego, który będzie zbierał fundusze. Powstanie tego pomnika zainicjował Związek Piłsudczyków Okręgu Nadbużańskiego. Przyszły rok to rok szczególnych rocznic: 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II i 85. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego. To dobra okazja, by mieszkańcy Wyszkowa włączyli się w łańcuch ruchu patriotycznego, jakim jest wolna Polska – apelował do uczestników Mszy gen. zw.

Blisko 300 osób uczciło obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, biorąc udział w VIII edycji Wyszkowskiego Biegu Niepodległości. Bieg odbył się na dwóch dystansach: 1000 metrów oraz 2000 metrów z podziałem na kategorie wiekowe oraz płeć zawodników. Współorganizatorem biegu są Piłsudczycy z Okręgu Nadbużańskiego. Oni też razem z władzami gminy wręczali medale i dyplomy oraz dekorowali zwycięzców. Każdy uczestnik otrzymał medal a zwycięzcy dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe.

Piłsudczycy chętnie współpracują ze szkołami. Wspierają ich działania, dzielą się wiedzą, przekazują książki, broszury. W tym roku odwiedzili Zespół Szkół nr 3 w Wyszkowie. Podczas uroczystych obchodów święta niepodległości gen. zw. opowiedział młodzieży o tamtych wydarzeniach, przybliżył wkład w odzyskanie niepodległości Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz eksponował wiele pamiątek z tamtego okresu. Piłsudczycy współtworzyli też prezentację multimedialną o Józefie Piłsudskim, która była wyświetlona młodzieży i gościom.

Od wielu lat Związek współpracuje ze społecznością  CEZiU „Kopernik” w Wyszkowie, gdzie powstały klasy mundurowe. Wraz z zaproszonymi gośćmi, uczniami i nauczycielami świętowali podczas uroczystego apelu rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystości odbyło się również ślubowanie uczniów mundurowych klas pierwszych oraz wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Za tę współpracę prezes zw. płk Sylwester Raniszewski otrzymał od pani dyrektor specjalne podziękowanie.

Szczególną uroczystością na którą Piłsudczycy zostali zaproszeni była konferencja z okazji 100. rocznicy odzyskania praw miejskich przez Wyszków, zorganizowana w Zespole Szkół nr 3. Była ona okazją nie tylko do przypomnienia ważnych epizodów z życia naszego miasta, ale i uhonorowania osób zasłużonych. Przed stu laty, gdy odradzało się państwo polskie, Wyszków odrodził się formalnie jako ośrodek miejski. Prawa miejskie miasto straciło po powstaniu styczniowym i dzięki Józefowi Piłsudzkiemu je odzyskało.

Wieczornica patriotyczna w Szkole Podstawowej w Blochach to kolejna uroczystość, w której Związek Piłsudczyków wziął udział - uczcił niepodległość i świętował polskość. Mundury, postawa wzbudziły wśród społeczności szkolnej i mieszkańców wioski żywe zainteresowanie i były dopełnieniem przedstawianych treści. Był to wieczór, podczas którego myśli wszystkich obecnych skierowały się do jakże trudnego w dziejach narodu polskiego, września 1939.
Atak III Rzeszy Niemieckiej na Polskę 1 września 1939 r. i zdradziecki napad ZSRR na nasz kraj 17 września 1939 r. były krwawym piętnem, które odcisnęło się na każdym Polaku. I to przede wszystkim tym wydarzeniom oraz trzem słowom, które towarzyszyły zawsze Polakom - Bóg, Honor, Ojczyzna” poświęcone było to pełne zadumy spotkanie.

„Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie,

Listopadów przemjanie, by mowę wieków usłyszeć.

 autor: Teresa Przygoda

Montaż poetycko-muzyczno-medialny, w którym wspólnie wystąpili uczniowie, Ewa Karczewska – zastępca wójta gminy Długosiodło, dyrektor szkoły Justyna Łempicka i nauczyciele, przypomniał tamte dni i skłonił do refleksji nad minionym czasem.


Drukuj   E-mail