76. Rocznica likwidacji Niemieckiego obozu przejściowego w Zwierzyńcu

ZWIERZYNIEC. 76. ROCZNICA LIKWIDACJI NIEMIECKIEGO OBOZU PRZEJŚCIOWEGO W ZWIERZYŃCU
18 sierpnia 2019r. 16-osobowa grupa lubelskich piłsudczyków z Lublina, Biłgoraja, Kraśnika, Końskowoli i Nałęczowa, na czele z gen.dyw. zw. Jerzym Cichockim i gen.bryg. zw. Stanisławem Olszewskim wraz z Pocztem Sztandarowym przybyła do Zwierzyńca, by oddać hołd wszystkim wysiedleńcom Zamojszczyzny, którzy w czasie II Wojny Światowej zostali w okrutny sposób wyrzuceni ze swych domów i osadzeni w obozach przejściowych lub koncentracyjnych albo wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec, a dzieci na zgermanizowanie.

Patriotyczno-religijne uroczystości zorganizowane przez Zarząd Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny w Biłgoraju i władze samorządowe Zwierzyńca z okazji 76. rocznicy rozpoczęcia likwidacji niemieckiego Obozu Przejściowego w Zwierzyńcu rozpoczęły się z udziałem licznych Pocztów Sztandarowych przed pomnikiem poświęconym Pamięci Dzieci Zamojszczyzny, na którym widać postać matki osłaniającej płaszczem dzieci i pomnikiem Pamięci Francuskich Jeńców Wojennych i innych, którzy w 1942r. przebywali w tym obozie. Według różnych szacunków w hitlerowskim obozie w Zwierzyńcu przebywało od 24 do 35 tysięcy więźniów, a w tym kilka tysięcy dzieci z powiatów biłgorajskiego i zamojskiego, które były po selekcji wywożone do III Rzeszy, bądź do wielu miejscowości w powiatach: garwolińskim, siedleckim, mińskim i łukowskim.
W trakcie uroczystości pod dwuczęściowym pomnikiem, po powitaniu gości przez Urszulę Annę Kolman – Burmistrza Zwierzyńca, został odśpiewany Hymn Państwowy oraz odczytany list okolicznościowy od Jana Józefa Kasprzyka – Ministra – Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a po wystąpieniach przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji kombatanckich przybliżających bolesną historię obozu w Zwierzyńcu, w tym m.in. przez Bolesława Szymaniaka – prezesa Zarządu Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny i gen. bryg. Stanisława Maciąga – prezesa Związku Inwalidów Wojennych RP w Puławach, który jako dziecko był więźniem obozu w Zwierzyńcu, kilka osób zostało uhonorowanych za szczególne zasługi w utrwalaniu pamięci tragicznych losów okresu okupacji niemieckiej okolicznościowymi medalami Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny. Nie zabrakło także Apelu Pamięci i symbolicznej Salwy Honorowej. W końcowej części zostały złożone pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalono znicze pamięci. W imieniu piłsudczyków wiązankę białoczerwonych kwiatów złożyła delegacja w składzie: gen. bryg. zw. Jerzy Cichocki, gen. bryg. zw. Stanisław Olszewski i mjr zw. dr Marek Prasał.
Dalsza część uroczystości – Msza św. celebrowana w intencji pomordowanych Dzieci Zamojszczyzny została odprawiona pod przewodnictwem ks. Błażeja Górskiego w kościele p.w. Matki Bożej Królowej Polski, wzniesionym jako pomnik na miejscu obozu w Zwierzyńcu, gdzie każdego roku odbywają się uroczystości upamiętniające hitlerowskie zbrodnie na polskiej ludności na Zamojszczyźnie.
Bezpośrednio po Mszy. św. uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni do pobliskiego, położonego nad urokliwą rzeką Wieprz Parku Środowiskowego, na spotkanie integracyjne z wspólnym posiłkiem. Tuż przed odjazdem ze Zwierzyńca kilku piłsudczyków nie omieszkało udać się na miejsce, gdzie w 1901r. w byłym budynku łaźni ordynackiej znalazł schronienie Józef Piłsudski.

Tekst: gen. bryg. zw. Stanisław Olszewski
Foto: mjr zw. Wiesław Bodo


Drukuj   E-mail