Piłsudczycy w Argentynie. Powołanie Oddziału Buenos Aires. Argentyna.

W dniu 21 listopada 2020,  Uchwałą Zarządu Krajowego ZPRP nr 4/11/2020,  powołany został Oddział Buenos Aires Argentyna Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.
 Prezesem Zarządu Oddziału został gen. bryg. Alejandro Szejner.  Oddział ma siedzibę w miejscowości Martin Coronado w  Buenos Aires w Polskim Ośrodku Katolickim OO Franciszkanów ( Bernardynów). Utworzenie Odziału jest realizacją zapowiedzi dokonanej podczas misji do Argentyny  Prezesa Zarządu Krajowego {patrz  relacja (tutaj)}


Przekazanie aktu powołania Oddziału odbyło się w wigilię uroczystości Chrystusa Króla po Mszy Świętej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Maciaszkowie – Buenos Aires. Również z tej okazji patriotyczne środowisko Polonii w Argentynie zostało uhonorowane Medalami 100 - lecia Bitwy Warszawskiej „Cudu nad Wisłą”. Podczas uroczystości na stopień porucznika związku został mianowany Pan Rajmund Szajner (post mortem) oddany Polsce patriota, pilot Dywizjonu 303.
Uroczystość miała charakter historyczny. Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił JE Nuncjusz Apostolski w Argentynie - abp. Mirosław Adamczyk, wśród uczestników uroczystości była również obecna JE Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Argentynie - Pani Aleksandra Piątkowska oraz Prezes Związku Polaków w Argentynie - Pan Ryszard Konopka.
Ksiądz Arcybiskup w homilii min. nawiązał do osoby Marszałka Józefa Piłsudskiego podkreślając jego wkład w odzyskanie niepodległaości przez Polskę, mówił także o wygranej  Bitwie Warszawskiej, która uchroniła kraj i Europę przed inwazją bolszewikcką  i o tym,  że dziś Piłsudczycy satją w obronie tego co jest wielkie i święte w historii Polski,. Prezes Zarządu Krajowego gen. zw. Stanisłąw Władysław Śliwa ZPRP  poprzez Watsup video przekazał słowa gratulacji, podziękowania i życzenia.
Mszę Świetą można obejrzeć na kanale YouTube (tutaj) uroczystość organizacyjna  zaczyna się od 1 godz. 17 minuta, w końcowej części nagrania jest wystapienie Prezesa Zarzadu Krajowego ZPRP.
Relacja w "Głosie Polski" tutaj gdzie takze  jest serwis fotograficzny  z uroczystości..
Dla celów archiwizacji  relację tę przenosimy na nasz portal.

 

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus
Witam Wszystkich bardzo serdecznie na Uroczystej Mszy świętej w Uroczystość Chrystusa Króla w Maciaszkowie. Naszą Eucharystię przewodniczy Nuncjusz Apostolski w Argentynie Jego Ekscelencja Arcybiskup Mirosław Adamczyk.
Dziękuję za obecność Jej Ekscelencji Pani Aleksandrze Piątkowskiej – Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Argentynie wraz z małżonkiem.
Witam Pana Ryszarda Konopkę – Prezesa Związku Polaków w Argentynie.
Serdecznie witam Pana Gen. Aleksandra Szejnera wraz z małżonką.
Dziękuję za przybycie Księdzu Krzysztofowi Domańskiemu.
Siostrom Albertynkom, które prowadzą Polski Dom Spokojnej Starości im. św. Jana Pawła II w Maciaszkowie.
Witam moich współbraci kapłanów z Rektorem Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie O. Jerzym Twarogiem – na czele.

W dzisiejszą Uroczystość Chrystusa Króla , "Aktem Powołania" ustawiono Oddział Buenos Aires Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej w Argentynie.
Oddział ma siedzibę w  Polskim Ośrodku Katolickim OO. Franciszkanów (Bernardynów)
Calle Juan Pablo II 2360
1682 Martin Coronado (Prow. Buenos Aires)
Telfax: +541148420589
Email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Argentyna

Zarząd Oddziału Buenos Aires stanowią:
Prezes Oddziału Zw. : Gen. bryg. Alejandro Szejner
Wiceprezes Oddziału Zw. : Teresa Uzarowicz - Bąk
Sekretarz Oddziału Zw. : o. Jerzy Jacek Twaróg
Kapelan Oddziału Zw. : kpt.. zw. O. Olaf Kazimierz Bochnak

Członkowie Założycielami Oddziału są:
Kpt. Pil. Marek Jan Czerwiński
Maria Teresa Zeman
Jerzy Bąk
Ryszard Jeleń
Kazimierz Sawicki
O. Seweryn Leszek Matyasik
O. Sylwan Jerzy Jędryka
Paweł Uzarowicz

Na osobistą prośbę Prezesa Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Pana gen.zw. Stanisława Śliwy zasłużone osoby uhonorowano Medalami 100 – lecia Bitwy Warszawskiej „Cudu nad Wisłą”,  Medal jest przyznawany wybitnym osobom i instytucjom za krzewienie pamięci o bitwie jako o jednej z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata i o przyczynieniu się Naczelnego Wodza Marszałka Józefa Piłsudskiego do tego zwycięstwa.
Medale wręczył Jego Eminencja abp. Mirosław Adamczyk - kawaler "Złotego Krzyża Piłsudczyków". Otrzymali je::
Pani Aleksandra Piątkowska – Ambasador RP w Argentynie
Pan Ryszard Konopka – Prezes Związku Polaków w Argentynie
Pan Gen. bryg. Alejandro Szejner – Prezes Związku Piłsudczyków
O. Kpt. Olaf Bochnak – Kapelan Związku Piłsudczyków
O. Herkulan Wróbel
O. Seweryn Matyasik
Ks. Krzysztof Domański
Siostry Albertynki z Martin Coronado
Siostry Zmartwychwstanki z Buenos Aires
W Prowincji Misiones Medale otrzymają:
Pan Filip Jeleń (Kolonia Wanda)
Pan Ryszard Jeleń (Kolonia Wanda)
Pan Kazimierz Sawicki (Kolonia Wanda)
O. Sylwan Jędryka (Puerto Libertad)
O. Florencjusz Grabarczyk (Puerto Libertad)
Odczytano również i przekazano „Akt Mianowania na stopień porucznika Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej  Pana Rajmunda Szejnera” (post mortem) pilota Dywizjonu 303 w czasie II Wojny Światowej.
Akt Mianowania  jest odpowiedzią na wniosek i prośbę Pana Generała Mieczysława Walentynowicza i Kapelana Oddziału -  kpt. zw. o. Olafa Bochnaka OFM w uznaniu jego wielkiej patriotycznej działalność i oddania w służbie dla Umiłowanej Ojczyzny.
Dokument przekazano na ręce syna, Pana gen. bryg. Aleksandra Szejnera.

 


Drukuj   E-mail