Piłsudczycy na Jubileuszu 95-lecia Gdyni.


Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku. Obchody 95 urodziny miasta rozpoczęto już w niedzielę 7 lutego 2021 uroczystą Mszą świętą w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia sprawowaną w intencji miasta jego budowniczych i mieszkańców. Przybyli gdynianie, władze samorządowe z Prezydentem Wojciechem Szczurkiem i Przewodniczącą Rady Miasta Joanną Zielińską. Był również poczet sztandarowy Marynarki Wojennej z dowódcą 3. Flotylli Okrętów kontradmirałem Mirosławem Jurkowlańcem. Wyróżniającą się grupą byli Piłsudczycy w mundurach organizacyjnych z Okręgu Pomorskiego w Gdyni oraz członkowie Prezydium Zarządu Krajowego: gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa – Prezes, gen. dyw. zw. Jarosław Bierecki -  Wiceprezes, płk. zw. Zbigniew Borkowski - Sekretarz


Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył proboszcz parafii ks. inf. gen. dyw. zw. Edmund Skalski - Naczelny Kapelan Piłsudczyków. Głosząc homilię przypomniał historię powstawania miasta. Nawiązał do postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego i spełnionego marzenia o obecności Polski nad Bałtykiem i o powołaniu Marynarki Wojennej. Dziękował tym, którzy miasto budowali polecających ich dusze miłosierdziu Bożemu. Prosił o modlitwę za mieszkańców i rządzących miastem, aby czynili wszystko dla dobra mieszkańców, prosił również mieszkańców, aby nie szczędzili słów podziękowań rządzącym za ich wkład w rozwój miasta. Dziękował Marynarce Wojennej i ich dowódcy za trwanie przy dobrej tradycji obecności marynarzy w życiu gospodarczym i duchowym miasta. Dziękował Piłsudczykom za ich wkład w zachowanie pamięci mieszkańców o historii powstania Gdyni.
Po zakończeniu Eucharystii Prezes Zarządu Krajowego – gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa odznaczył Złotym Krzyżem Honorowym Piłsudczyków księdza  doktora Przemysława Augusta Lewińskiego - Sekretarza Nuncjatury Apostolskiej w Kazachstanie.
Dziękując za odznaczenie, ks. Przemysław wyraził radość, że jego prywatny pobyt w rodzinnej Gdyni zbiegł się z Jubileuszem i dziś może modlić się z mieszkańcami w intencji miasta. „Gdynię budowali moi przodkowie, którzy w latach dwudziestych przybyli tu z Wilna, a także moi rodzice i ja jestem związany z tym miastem” – powiedział. Dodał, że w pamięci rodziny był zawsze żywy czyn niepodległościowy Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. Marszałek był moim bohaterem od najmłodszych lat i z nim wędruje po świecie pełniąc posługę dyplomatyczną dla Stolicy Apostolskiej – powiedział na zakończenie.
Medalem 100-lecia Niepodległości - za wiarę i patriotyzm młodego pokolenia oznaczeni zostali również dwaj bracia, uczniowie podstawówki, Franciszek i Hubert Beleccy interesujący się historią Marszałka i Legionów,  a wiedza ich na temat powstania Niepodległej Polski wzbudza podziw dorosłych.

Drukuj