OBCHODY 76. ROCZNICY OBŁAWY AUGUSTOWSKIEJ


11.07.2021 r. na Wzgórzu Krzyży w Gibach, w miejscu symbolizującym grób ofiar, miały miejsce uroczyste obchody rocznicowe, upamiętniające pomordowanych Polaków podczas Obławy Augustowskiej.

Uroczystości odbyły się pod patronatem honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka oraz Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.
Oddanie hołdu ofiarom jednej z największych zbrodni dokonanej na Polakach po II Wojnie Światowej, poprzedziła koncelebrowana Msza św. polowa przy kościele pw. św. Anny w Gibach, pod przewodnictwem ks. Stanisława Wysockiego, prezesa Związku Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej 1945 roku.
W uroczystości wzięli udział m.in.: Poseł na Sejm RP Jarosław Zieliński – przewodniczący 100-osobowego komitetu organizacyjnego tych uroczystości, Adam Kwiatkowski – sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP, który odczytał okolicznościowy list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Pani Wiesława Burnos – członek Zarządu Województwa Podlaskiego, wielu przedstawicieli administracji rządowej, samorządowej, służb mundurowych, duchowieństwa i okolicznych mieszkańców.
Związek Piłsudczyków RP, w imieniu gen. zw. Stanisława Władysława Śliwy, prezesa Zarządu Krajowego ZP RP reprezentował gen. bryg. zw. Stanisław Olszewski – członek Zarządu Krajowego, prezes Zarządu Okręgu Ziemi Lubelskiej ZP RP, a towarzyszyli jemu: liczna grupa członków Okręgu Ziemi Sejneńskiej ZP RP z płk. zw. Jarosławem Wojciechowiczem na czele, grupa piłsudczyków z Oddziału w Suwałkach z prezesem płk. zw. Grzegorzem Pietkiewiczem na czele, piłsudczycy z Mazurskiego Oddziału w Olecku z gen. bryg. zw. dr. Władysławem Krajewskim na czele oraz gen. bryg. zw. prof. Wiesław Wysocki.
W liście do uczestników uroczystości Prezydent RP Andrzej Duda napisał m.in.: „Obława Augustowska to niezwykle tragiczna i bolesna rana w naszej historii. Wzgórze Krzyży jest upamiętnieniem ofiar, wstrząsającym symbolem, nieustannym wołaniem o prawdę, sprawiedliwość, zadośćuczynienie. Razem z państwem pochylam głowę przed naszymi rodakami, którzy walczyli o niepodległą Polskę, a zostali zgładzeni z rąk sowieckich okupantów. Była to zbrodnicza operacja wymierzona w uczestników polskiego podziemia niepodległościowego, intensywnie działającego na tych terenach. Jej istotę stanowiła nienawiść sowieckiego okupanta do tych, którym droga była idea polskiej wolności i suwerenności. Szokujące jest, że z ponad siedmiu tysięcy osaczonych i aresztowanych ogromnie wielu nigdy już nie powróciło do swych domów. Jesteśmy już obecnie pewni, że zostali oni zamordowani i pogrzebani w nieznanym do dziś miejscu”
12 lipca 1945 roku, oddziały NKWD i Smiersz rozpoczęły na Suwalszczyźnie operację, w której zginęło co najmniej 592 działaczy podziemia niepodległościowego.
W trakcie uroczystości odczytany został także okolicznościowy list od Jana Józefa Kasprzyka – Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Podczas swojego wystąpienia Jarosław Zieliński, oprócz kwestii bezpośrednio odnoszących się do zbrodni na Polakach – żołnierzach AK, ich rodzinach i bliskich m. in. poinformował, że podjęta została decyzja o utworzeniu Muzeum Obławy Augustowskiej w Augustowie, na co został już zakupiony obiekt, który był siedzibą NKWD i UB – miejscem kaźni schwytanych w obławie.
W końcowej części uroczystości delegacje złożyły na Wzgórzu Krzyży wieńce, wiązanki kwiatów i zapaliły znicze.

Tekst: gen. bryg. zw. Stanisław Olszewski
Foto: por. zw. Lucyna Lidia Gutowska


Drukuj   E-mail