Piłsudczycy w Wiedniu w 2022 roku

Piąta rocznica powstania Oddziału Dunaj w Wiedniu oraz 104 rocznica odzyskania Niepodległości i 83 rocznica umieszczenia tablicy na Kahlenbergu poświęconej Józefowi Piłsudskiemu, były okazją dla dwudniowego święta Piłsudczyków w stolicy Austrii w 2022 roku. Film o Wiedeńskich Piłsudczykach i ich działaniach tutaj


W dniach 5-7 listopada 2022 r do Wiednia przybyły delegacje z Oddziałów i Okręgów z Polski, a także Prezydium Zarządu Krajowego w składzie: Prezes Zarządu gen.zw. Stanisław Władysław Śliwa, V-ce Prezes Zarządu gen. dyw. zw. Jarosław Bierecki, Sekretarz Prezydium Zarządu Krajowego płk. Zw. Zbigniew Borkowski i Naczelny Kapelan Związku gen. dyw. zw. ks. Edmund Skalski.
Na uroczystości przejechała również Orkiestra Reprezentacji ZPRP. Celebrowanie Jubileuszu V rocznicy odbyło się w pałacu Schönbrunn, po Mszy Świętej wotywnej sprawowanej przez Naczelnego Kapelana w koncelebrze przybyłych z kraju 6 kapelanów oddziałów i okręgów. Rozdano odznaczenia i awanse związkowe. Prezes Oddziału Dunaj płk. zw. Mariusz Michalski został uhonorowany Orderem Związku Piłsudczyków RP.
Koncert orkiestry reprezentacyjny w pałacu Schönbrunn uświetnił uroczystość. Po jej zakończeniu delegacja Piłsudczyków udała się na zamek Hetzendorfer,  aby złożyć kwiaty w podziękowaniu dla bł. Karola I z domu Austria von Habsburg Cesarza Austro- Węgier,  jako dowód wdzięczności i pamięci za ułaskawienie i uwolnienie 116 oficerów skazanych na śmierć, którzy stanowili później główną siłę Legionów (o tzw. kryzysie przysięgowym przeczytaj tutaj). Dn. 3 października 2004 r cesarz został beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w Watykanie
Drugi dzień pobytu Piłsudczyków w Wiedniu poświęcony był pamięci wydarzeń historycznych i niepodległościowych. Na frontonie kościoła pw. św. Józefa - będącego Polskim Sanktuarium na Kahlenbergu  są trzy tablice poświęcone wielkim Polakom: królowi Janowi III Sobieskiemu, św. Janowi Pawłowi II oraz Józefowi Piłsudskiemu, którzy odegrali znaczącą rolę nie tylko dla historii Polski ale i historii chrześcijańskiej Europy.
Mszę świętą wotywną  za Ojczyznę,  Marszałka i jego Żołnierzy sprawował Naczelny Kapelan w koncelebrze kapelanów z okręgów i oddziałów.
Prezes Zarządu Krajowego podziękował Oddziałowi Dunaj za pełnienie patriotycznej misji w Austrii. Płk. zw. Mariusz Michalski otrzymał pamiątkową szablę z rąk Prezesa Zarządu Krajowego. Złożono kwiaty pod tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego w tym miejscu w 1914 roku - dał o tym zdarzeniu świadectwo ks. Rektor Roman Krekora CR. Transmisja z Mszy Świętej do obejrzenia tutaj

Po Mszy Orkiestra wykonała koncert pieśni patriotycznych dla uczestników uroczystości i turystów 
Piłsudczycy z Wiednia są opiekunami mogił żołnierzy polskich poległych w czasie II Wojny Światowej pochowanych w kwaterze pod biało czerwoną flagą na Centralnym Cmentarzu Wiedeńskim. Przed uroczystościami na Kahlenbergu delegacja oddała hołd poległym i złożyła na kwiaty.

Relacja zostanie uzupełniona o serwis fotograficzny i filmowy po otrzymaniu materiałów. Uroczystość nagrywały 4 ekipy telewizyjne.
TVP3 Gdańsk wyemitowała film pt: "Nieść życie swe dla ideału. Rzecz o Piłsudczykach do obejrzenia tutaj
Audycja w TCP3 Lublin pt. Wiedeńskie tournee Orkiestry Reprezentacyjnej ZPRP do obejrzenia tutaj

 


Relację z 2019 roku znajdziesz tutaj

płk zw. Zbigniew Borkowski
Sekretarz ZK ZPRP


Drukuj   E-mail