Piłsudczycy na obchodach 100. Rocznicy Powstania Sejneńskiego

Relacja: płk zw. Jarosław Wojciechowicz - Prezes Okręgu w Sejnach

 

W dniach 24-25 sierpnia 2019 r. w Suwałkach, Krasnopolu i Sejnach obchodziliśmy 100. Rocznicę Powstania Sejneńskiego. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 8.00 dnia 24 sierpnia 2019 r. Liturgią Mszy Świętej w Kościele Parafialnym w Krasnopolu. W uroczystościach udział wzięła Kompania Honorowa 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Kompania Honorowa 1. Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Ponadto udział wzięły władze państwowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne oraz stowarzyszenia działające w rejonie północno-wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej. Obecne były poczty sztandarowe i liczna obecność mieszkańców miejscowości Krasnopol. Kościół w Krasnopolu nie pomieścił gości przybyłych na początek obchodów Powstania Sejneńskiego. Po Liturgii Mszy Świętej uczestnicy obchodów udali się przed kościół parafialny, gdzie odśpiewano Hymn Państwowy i podniesiona została Flaga Państwowa na maszt i został odsłonięty pomnik upamiętniający 100. Rocznicę Powstania Sejneńskiego. Po zakończeniu obchodów Krasnopolskich część uczestników udało się do Suwałk, a część do Sejn. W Sejnach na Placu Świętej Agaty o godz. 10.30 został posadzony „Dąb Niepodległości” przez władze samorządowe z Suwałk i władze samorządowe powiatu Sejneńskiego, Miasta Sejny, Gminy Sejny oraz stowarzyszenia działające w naszym regionie. Następnym punktem uroczystości było odsłonięcie również na Placu Świętej Agaty tablicy „Pojednania polsko-litewskiego”. O godzinie 13.45 w Ośrodku Kultury w Sejnach odbyło się odsłonięcie wystawy Powstanie Sejneńskie 1919 przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Do wystawy została przygotowana również książka pt. „Przewodnik po wystawie”, którą można było otrzymać w prezencie oprócz innych publikacji. Oprócz wystawy przygotowanej przez IPN Białystok, drugą wystawę przygotowali goście z Kowna z Republiki Litewskiej, na której zaprezentowano walki pomiędzy Polakami i Litwinami w latach 1919-1920. Po obejrzeniu wystaw odbyła się prezentacja Albumu Powstanie Sejneńskie 1919 autorstwa prof. Wiesława Jana Wysockiego.
O godzinie 16.30 na błoniach przy bazylice został odsłonięty obelisk okolicznościowy, który został wykonany z okazji 100. Rocznicy Powstania Sejneńskiego. Obelisk sfinansował Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Okręg Sejneński i Koło Nr 14 im. Powstańców Sejneńskich ZŻWP przy Placówce SG w Sejnach. Uroczystego odsłonięcia dokonali gen. zw. Władysław Stanisław Śliwa - Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, ks. Zbigniew Bzdak Proboszcz Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach, płk zw. Zbigniew Borkowski - Sekretarz Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej i płk zw.  Jarosław Wojciechowicz - Prezes Okręgu w Sejnach. Poświęcenia obelisku dokonał Ks. Zbigniew Bzdak.
Następnie odbyło się uroczyste wręczenie awansów na pierwszy stopień oficerski Związku Piłsudczyków RP. Promocji dokonał gen. zw. Władysław Stanisław Śliwa, a asystował sekretarz Zarządu Krajowego płk zw. Zbigniew Borkowski i Prezes Okręgu Sejneńskiego płk zw. Jarosław Wojciechowicz. (patrz - relacja fotograficzna poniżej).

Dzień 25 sierpnia 2019 r. rozpoczął się od zapalenia zniczy na grobach polskich i litewskich Powstańcach, na cmentarzach w miejscowości Sejny, Suwałki, Augustów, Berżniki, Poćkuny. Główne uroczystości 100. Rocznicy Powstania Sejneńskiego rozpoczęły się od złożenia kwiatów przy Tablicy Marszałka Józefa Piłsudskiego pierwszego Honorowego Obywatela Miasta Sejny. Następnie uczestnicy przemaszerowali do Bazyliki Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach, a Liturgię Mszy Świętej celebrował Ks. Zbigniew Bzdak. Po zakończeniu mszy uczestnicy udali się na Plac Św. Agaty, gdzie ustawiała się cała kolumna i wtedy do Miasta Sejny dobiegła „Sztafeta Niepodległości”, a udział w sztafecie brało 140 uczestników, którzy biegli z Suwałk do Sejn. Po tym fakcie przemaszerowaliśmy pod Pomnik Powstania Sejneńskiego, gdzie odbyły się główne uroczystości. Przy pomniku została podniesiona Flaga Państwowa na maszt i o odśpiewaliśmy Hymn Państwowy. W uroczystościach udział wzięła Kompania Honorowa 14. Suwalskiego Pułku Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Kompania Honorowa 1. Podlaskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Orkiestra wojskowa przybyła, aż z Siedlec. Ponadto udział wzięły władze państwowe, wojewódzkie, powiatowe, gminne oraz stowarzyszenia działające w rejonie północno-wschodniej Rzeczypospolitej Polskiej. Część uczestników zostało wyróżnionych w trakcie uroczystości Medalem Pro Patria. Po raz pierwszy zostały wręczone Krzyże Powstania Sejneńskiego otrzymali Ks. Płk zw. Władysław Napiórkowski, płk zw. Wojciechowicz Jarosław i płk zw. Beata Dźwilewska.
W trakcie uroczystości zostały wręczone wyróżniającym się członkom Związku: Brązowe, Srebrne i Złote Krzyże Honorowe Związku. Po chwili głos zabrał gen. zw. Władysław Stanisław Śliwa, który w bardzo dosadnych słowach nawiązał do historii obu narodów tj, Polaków i Litwinów oraz przypomniał zgromadzonym o obecnych sojuszach obu krajów, NATO i Unii Europejskiej. Odczytany został Apel Pamięci, Salwa Honorowa i na zakończenie zostały złożone kwiaty. Na uroczystości przybyło kilkanaście Pocztów Sztandarowych.
Tekst Jarosław Wojciechowicz
Zdjęcia ppor. zw. Andrzej Pankiewicz.


 

Drukuj