Puck. Piłsudczycy inicjatorami i fundatorami pamiątkowej tablicy 100. lecia Zaślubin Polski z Morzem

Związek Piłsudczyków RP miał zaszczyt być inicjatorem i fundatorem tablicy pamiątkowej umieszczonej na frontowej ścianie Fary w Pucku. Tablica jest świadectwem pamięci mieszkańców Pomorza o dniu w którym Polska ponownie stanęła nad Morzem Bałtyckim i w uroczystym akcie zaślubin włączyła je w swoje granice.

W dniu 10 lutego 2020 roku w 100. lecie Zaślubin Polski z Morzem, podczas uroczystości w Pucku,  tablicę odsłonił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Pan Andrzej Duda . Meldunek o jej ufundowaniu, złożył Prezydentowi Prezes Zarządu Krajowego ZPRP – gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa, cytując rozkaz Marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu Marynarki Polskiej.
Tablicę poświecił Metropolita Gdański – Jego Ekscelencja Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Uroczystość odbyła się w obecności mieszkańców, mediów i z udziałem przybyłych  Piłsudczyków z Odziałowów i Okręgów Pomorskich a także: z Okręgu Mazowieckiego, Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie, Oddziału Olecko, Oddziału Szczuczyn, Oddziału Ostrów Mazowiecki. Na zakończeniu uroczystości zaśpiewano hymn Związku „My Pierwsza Brygada”. Hymn akompaniował i poprowadził płk. zw. Adam Jagusz (Oddział Szczuczyn).
Relacja telewizyjna (tutaj)
Media: Gość Niedzielny
galeria zdjec w radio EM

puck tablica

 


Drukuj   E-mail