Wspomnienie o płk zw. Wiesławie Kapergen

Zarząd Krajowy Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej, z Wielkim Smutkiem zawiadamia, że :
W wieku 91 lat Odszedł od Nas Kolega, Pułkownik Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Pan WIESŁAW KAPERGREN Założyciel i Prezes Pierwszego Europejskiego Oddziału Związku Piłsudczyków RP w Malme w Szwecji.


Za Swoje Wybitne Zasługi został Uhonorowany Odznaczeniami Państwowymi :
Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz
Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej za Wybitne Zasługi Wspierania Przemian Ustrojowych i Demokratycznych w Polsce.
A także :
Krzyżem Honorowym Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej.
Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Orderem Of Saint George, Medalem Pro Memoria, Medalem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Medalem Katyńskim.
Pułkownik Związku WIESŁAW KAPERGREN urodziła się 19.03.1933 roku w Szycach. W latach 1973-2017 mieszkał w Szwecji.
Ukończył Studia w Oficerskiej Szkole Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów odbył kurs specjalny w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Następnie rozpoczął służbę zawodową w Lotnictwie Morskim w Gdyni-Babich Dołach n a stanowisku Zastępcy Dowódcy Pułku do spraw Powietrzno-Desantowych. Posiadał stopień Kapitana-Instruktora Lotnictwa Morskiego. Zawodową Służbę Wojskową pełnił do roku 1962. Po odejściu do rezerwy, ze względów zdrowotnych, rozpoczął pracę w Klubie Morskim i Ośrodku Psychologii Morskiej jako Instruktor a następnie Dyrektor. W 1966 roku po ukończeniu Studiów Zaocznych na Wydziale Nawigacji w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni podjął pracę w Polskich Liniach Oceanicznych jako oficer nawigator na statkach Polskiej Marynarki Handlowej.
Po Wydarzeniach Grudniowych na Wybrzeżu w 1970 roku był zaangażowany w niesienie pomocy Ofiarom i Ich Rodzinom, za co został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Po wydaniu wyroku przez Sąd Rejonowy w Gdyni został zwolniony z pracy w Polskich Liniach Oceanicznych. Przed ostatecznym wyrokiem sądowym opuścił nielegalnie Polskę. Otrzymał azyl polityczny w Szwecji i zamieszkał w Malme wraz z Żoną Danutą i Córką Małgorzatą. Po osiedleniu się w Szwecji zaczął pracować jako oficer nawigator na statkach Szwedzkiej Marynarki Handlowej.
W 1975 roku był Współzałożycielem i Autorem nazwy Ogniska Młodzieżowo-Dziecięcego „Kwiaty Polskie”- organizacji mającej na celu szerzenie kultury polskiej i patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży polonijnej. Działał także w Związku Szerzenia Kultury „Dom Polski”, był współzałożycielem i Prezesem przez dwie kadencje Polskiego Związku Szerzenia Kultury w Malme. W latach 1975-1980 był Przewodniczącym Organizacji Antydyskryminacyjnej w Południowej Szwecji. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce był Współzałożycielem Komitetu Solidarności z Polską Malme-Lund. Celem Jego działań było organizowanie pomocy dla struktur podziemnych Solidarności i Opozycji Demokratycznej w Polsce, oraz pomoc dla osób internowanych, więźniów politycznych i Ich rodzin.
Pierwszy transport darów, zorganizował przy pomocy Szwedów z Organizacji „Lekarze bez granic”, został wysłany do Polski 3 dni po ogłoszeniu stanu wojennego. W okresie swej działalności humanitarnej Pan Wiesław Kapergren w latach 1990-2017 wysłał do Polski 209 25-tonowych TIRów z darami dla szkół, szpitali, domów dziecka, hospicjów, powodzian i osób potrzebujących pomocy. Dary pochodziły od szwedzkich firm i instytucji a bezpłatny transport zapewniały polskie firmy kursujące między Polską a Skandynawią.
W 1980 roku Pan Wiesław Kapergren w ramach działalności niepodległościowej i związanej z upamiętnianiem dziedzictwa narodowego, był współorganizatorem odsłonięcia Tablicy Katyńskiej w katolickim Kościele w Malme. Wspierał także budowę pierwszego w Europie Pomnika Katyńskiego – osłoniętego przez Kongres Polaków w Sztokholmie .
W 2004 roku Pan Wiesław Kapergren był inicjatorem odsłonięcia Tablicy poświęconej Pamięci Więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych na Cmentarzu Ostrakykogarden w Malme. Był również Inicjatorem i Fundatorem wraz z Żoną Danutą i Konsulem Generalnym RP – Obelisku Polskiej Pamięci Narodowej, poświęconego Ofiarom Zbrodni Niemieckich w latach 1939-45 oraz sowieckich w latach 1937-89 popełnionych na Narodzie Polskim. Przy Obelisku została umieszczona Urna z Ziemią z 17 Miejsc Pamięci Narodowej w tym z Miejsca Tragedii Smoleńskiej.
W 2007 roku Pan Wiesław Kapergren był Współinicjatorem odsłonięcia Pomnika Wdzięczności Narodu Polskiego dla Społeczeństwa Szwedzkiego za pomoc w stanie wojennym, który obecnie znajduje się w Parku Królewskim przy Muzeum w Malme.
W Osobie Pułkownika Związku Wiesława Kapergren Naszego Kolegi Żegnamy Wspaniałego Człowieka, Wielkiego Polskiego Patriotę i Społecznego Działacza.
Cześć Jego Pamięci !


Drukuj   E-mail