Na imieninach Marszałka w Lublinie i w TVP

W dn. 19.03.2021r Okręg Lubelski w Lublinie zorganizował uroczystości imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydarzenia tego dnia zostały pokazane w telewizji regionalnej i krajowej w kilku audycjach z  udziałem z oficerów Okręgu.  Zamieszczamy sprawozdanie z uroczystości, link do fB z galerią zdjęć (tutaj) oraz poniżej linki do audycji telewizyjnych.


Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem Marszałka na placu Litewskim w Lublinie. W uroczystościach tych brali udział Zastępca Prezydenta Miasta Lublina
dr Mariusz Banach, reprezentującym Władze Miasta wraz z Anną Augustyniak i Zdzisławem Niedbałą ,Konsul Generalny Ukrainy Pavluk Vasyl oraz Zarząd Okręgu Lubelskiego z gen.bryg.ZP Leszkiem Kalinowskim.
Następnie uroczystości przeniosły się do kościoła św.Rodziny gdzie mszę św celebrował ks. biskup Adam Piotr Bab przy udziale ks. Tadeusza Pajurka ,kapelana Związku Piłsudczyków Okręgu Lubelskiego ks. kpt. ZP Andrzeja Biernata oraz ks.kpt. ZP Wiesława Oleszeka.
Oprawę muzyczną mszy zapewniła nasza Reprezentacyjna Orkiestra Związku Piłsudczyków RP która po mszy wystąpiła z koncertem patriotycznym. Z okazji tego święta uhonorowaliśmy również medalem 100. lecia Bitwy Warszawskiej księdza biskupa Adama Bab oraz księdza  Tadeusza Pajurka .Uroczystość zakończył wspólny obiad oraz wręczenie awansów i odznaczeń dla naszych Piłsudczyków.
Foto relacja ( tutaj)


 Piłsudczycy z Lublina zorganizowali kilka wejść na antenie regionalnej i krajowej tvp.

Streszczenie audycji i linki do nagrań.

1. O programie uroczystości imieninowych opowiedział ppłk zw. dr. Marek Prasał, o zwyczajach imieninowych w przedwojennej Polsce por. zw. Grzegorz Kiec,  o Orkiestrze Reprezentacyjnej ZPRP - ppor. zw Janusz Pruniewicz (tutaj)

2. Bohaterstwo Marszałka i jego zasługi dla Polski i świata i roli Bitwy Warszawskiej w rozmowie z gen.bryg.zw. Leszkiem Kalinowskim, por. zw. Piotrem Panasiukiem, por. zw. Mirosławem Jasińskim,  relacja z wprowadzenia sztandaru Okręu do koscioła, Orkiestra Reprezentacyjna ZPRP wykonała "Barkę" dla św. Jana Pawła II (tutaj)

3. Hymn państwowy w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej (tutaj), po hymnie o utworzeniu Okręgu Lublin ZPRP opowiada gen.bryg.zw. Leszek kalinowski i  10. letnia Kalinka - najmłodszy członek związku,  daje świadectwo o tym- kim dla niej jest Marszałek Józef Piłsudski. W tym nagraniu również reportaż ze złożenia wieńców pod pomnikiem Marszałka. Kpt. zw. Grzegorz Matuszak opowiada o związkach Marszałka z Lubelszczyzną.

4. Na pytanie "Kto miał największy wpływ na poglądy Józefa Piłsudskiego ?" oraz o genezie nazwiska Piłsudski,  i innych ciekawostkach odpowiada por. zw. Rafał Myć . Ppłk zw. prof. dr Andrzej Wysokiński, opowiada o medycznych wątkach w życiu Józefa Piłsudskiego. (tutaj)

 5. Kiedy Legiony dotarły na Lubelszczyznę i jakie miało to znaczenie dla m. Lublina? na to pytanie  odpowiada kpt. zw. Bogdan Zalewski. Natomiast o roli kapelanów w Legionach opowiada kpt.zw.ks. kan. Andrzej Biernat - Kapelan Okręgu Lublin ZPRP (tutaj)

6. O genezie powstania Związku Piłsudczyków, o zadaniach wśród młodzieży  opowiada gen.bryg.zw. Leszek Kalinowski - Prezes Okręgu Lublin, o funkcjach związku opowiada por.zw. Robert Wiśniewski. Orkiestra Reprezentacyjna ZPRP gra I Brygadę - hymn Związku (tutaj)

7. Charyzma Marszałka w opowiadaniu kpt. zw. Włodzimierza Osadczego i por. zw. Piotra Panasiuka. O marszałku i Legionistach w malarstwie XX lecia międzywojennego opowiada por. Piotr Dragan  - wójt Gminy Wisznice zw. (tutaj)

Piłsudczycy dziękują Telewizji Polskiej TVP3 Lublin , za zaproszenie do programu o imieninach Marszałka Józefa Piłsudskiego a w szczególności redaktorom: Marcie Gogłoza, Grzegorzowi Kuna i Annie Rapcewicz - Wiśniewskskiej.

 


Drukuj   E-mail