W Wisznicach odsłonieto mural upamietniajacy Bitwę Warszawską

W przeddzień Święta Wojska Polskiego, obchodzonego w rocznicę Bitwy Warszawskiej, w Wisznicach odsłonięty został mural. Poświęcony jest bohaterom operacji wojskowej, nazywanej Cudem Nad Wisłą i zwycięskiej szarży XVI Pułku Ułanów, którzy zajęli Wisznice.
link do zdjęc tutaj

Dnia 15 sierpnia 1920 roku o godz. 16 wyruszył z Abramowic XVI Pułk Ułanów Wielkopolskich i miał dojść do Wisznic, gdzie kolejnego dnia miała się koncentrować 4 Brygada Kawalerii. Jadąc przez Parczew pułk dotarł 16 sierpnia o godz. 16.30 do Wisznic przebywając w ciągu 25,5 godz. prawie 100 km. Zamiast polskich oddziałów pułk zastał w Wisznicach oddział bolszewicki. Piękną szarżą czołowego 4 szwadronu przez do połowy rozebrany most na rzece Zielawie XVI Pułk Ułanów Wielkopolskich zdobywa Wisznice, biorąc do niewoli 56 jeńców, 2 karabiny maszynowe, radiostację. Następnie przez 2 dni bolszewicy każdego dnia o 4 nad ranem atakują Wisznice. Pierwszego dnia jest ich 2 razy więcej niż żołnierzy polskich. Drugiego dnia przywożą posiłki i jest ich co najmniej 3 razy więcej niż żołnierzy polskich. Bolszewicy nie zdobywają Wisznic i drugiego dnia po południu tj. 18 sierpnia bolszewicy wycofują się w kierunku Sławatycz. Obroną Wisznic kierował ówczesny major, późniejszy generał brygady Ludwik Kmicic Skrzyński.
Jednym z głównych współorganizatorów uroczystości był Związek Piłsudczyków RP Okręg Lublin, któremu przewodniczył gen.bryg.zw. Leszek Kalinowski. Związek wystawił poczet sztandarowy oraz zorganizował występ Orkiestry Reprezentacyjnej Zwiazku piłsudczyków RP pod batutą Piotr Gierulskiego. Piłsudczycy złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem czynu zbrojnego oraz na grobach weteranów II Wojny Światowej.
Następnie przedstawiciele związku wzięli udział w konferencji poświęconej potyczce pod Wisznicami.
Mural odsłaniali przedstawiciele władz samorządowych z wójtem Piotrem Draganem na czele. W uroczystości wzięli tez udział posłowie na Sejm - Riad Haidar i Anna Dąbrowska -Banaszek oraz przedstawiciele wojewody lubelskiego. Poczty reprezentacyjne wystawili przedstawiciele XVI Pułku Ułanów Wielkopolskich z Bydgoszczy oraz Polskie Grupy Strzeleckie.
Bardzo udaną uroczystość zakończył wielki bankiet zorganizowany w hotelu AVANGARDA w Wisznicach.

Piotr Panasiuk -kapitan związku

 


Drukuj   E-mail